Flink CEO’su Oliver Merkel, Getir’in Avrupalı ​​patronu olacak

Sercan ÇELİKBAŞ

Alman pazar lideri Flink, Türk rakibi Getir tarafından devralınıyor. Getir’in Mayıs 2023’te Flink’i satın alma girişimleri, Alman devinin hissedarlarının devreye girmesiyle sonuçsuz kalmıştı. Gelen bilgilere göre, müzakerelerin oldukça ilerlediği kaydedildi.

Bir Flink sözcüsü, çok sayıda cazip satın alma teklifi olmasına rağmen yatırımcılar arasında Getir ile anlaşmanın en olası seçenek olarak değerlendirildiğini söyledi.

Anlaşma tamamlandığında Getir, Aralık 2022’de satın aldığı Gorillas’ı ve Getir markasını Almanya’da iptal edecek ve Flink CEO’su Oliver Merkel, Getir’in Avrupalı ​​patronu olacak.

BİRLEŞME ALMANYA’DA TEKELCİLİK OLUŞTURABİLİR

Flink, Almanya’da açık ara pazar lideri konumunda bulunuyor. Oliver Merkel liderliğindeki şirketin Almanya’da pazar payının yüzde 80’in üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Avrupa’da da 560 milyon euro ciroya sahip Flink, Getir’in neredeyse iki katı civarında ciroya sahip. Satın alma gerçekleştiğinde, Flink ve Getir’den oluşan bir ortak girişim bir milyarın üzerinde satış gerçekleştirebilme potansiyeline erişecek ve dolayısıyla ekspres teslimat hizmetlerinde neredeyse tekel olacak.

Devralma durumunda Getir, Federal Rekabet Kurumu’nun (Bundeskartellamt) birleşmeyi onaylaması koşuluyla Almanya’daki hızlı teslimat sektöründe tekel benzeri bir konuma ulaşacak. Kurumun sözcüsü, “Böyle bir incelemenin nasıl sonuçlanacağı konusunda önceden bir tahminde bulunamam” dedi.

Devralma tamamlanırsa Getir’in Avrupa pazarındaki tek rakibi, yakın zamanda küçülen ve yalnızca İngiltere ve Fransa’da faaliyet gösteren GoPuff olacak.

GEÇEN SENE SATIN ALMA SON ANDA İPTAL OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl, Getir, Flink’i devralmanın ve Almanya’nın açık ara en büyük ekspres teslimat hizmeti haline gelmenin eşiğindeydi. Son dakikada hissedar Rewe devreye girdi ve bir finansman turuna gerekli 150 milyon avronun 50’siyle katkıda bulundu.

Getir, Aralık 2022’de Berlin ekspres teslimat hizmeti Gorillas’ı devralmıştı. Uzmanlara göre, birleşen şirketin değeri yarı yarıya azalarak 7 milyar dolara geriledi. Şu ana kadar ne Flink, Gorillas ne de Getir hızlı teslimat hizmetlerinin sürdürülebilir şekilde karlı olabileceğini gösteremedi.

Getir, aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz’in de bulunduğu yedi Avrupa ülkesinde yaklaşık 50 şehirde faaliyet gösteriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x